Skrevet af: Sonja Nielsen, 8. juni 2011 kl. 12.51
Min ellers flotte hængepil bliver ændt langsomt af nogen små larver. ca 1-1,5 cm lange grønstribet på ryggen og sort hoved.
Hvad er det for nogen bæster, og hvordan kommer jeg dem til livs.
Venlig hilsen
Sonja
Skrevet af: Jens J., 8. juni 2011 kl. 23.22
Dem har jeg også haft. Ribbede hængepilen fuldstændig for blade det ene år, det næste år var jeg forberedt og fik holdt dem i ave ved at spule dagligt med vandslange.
Har også haft dem i mine stikkelsbær (tror nok det var de samme - effekten var i hvert fald den samme).
Se også her: www.havenyt.dk/skadedyr_og_plantesygdomme/1.html
Skrevet af: Lise D, 9. juni 2011 kl. 11.45
De er en stor irritation, min pil gik de også i flere år i træk.
Jeg bruger insekt sæbe (hjemme lavet) som er emget effektivt! Brun flydende sæbe, sprit og vand - blandings forholdet husker jeg ikke men søg herinde eller på google og den dukker op.
Sprak træet og vupti de dør og falder af! Gøres der ikke noget æder de alle bladene!
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Skadedyr og plantesygdomme > Larver spiser bladene på min hængepil