Skrevet af: Kim Sørensen, 7. august 2010 kl. 22.03
Hej alle.
fornyligt fant jeg disse lavre... som spiser bladene... er de skadelige, og- eller kan jeg fjerne dem?
mvh
Kim Sørensen
Skrevet af: Steffen Jensen, 8. august 2010 kl. 13.12
Jeg synes du skal lade dem sidde...
De bliver jo til en eller anden sommerfugl til næste år. Planten skal nok klare sig, hvis du er meget plaget af disse larver i flere buske og træer. Ja så ville jeg sætte nogle mejsekasser op i et par træer i ca 1,5-1,8 meters højde.
Fuglene lever af disse larve.
Skrevet af: Lise D, 8. august 2010 kl. 15.37
Jeg ville baske dem af hvis der er mange - de larver var skyld i stor ødelæggelse af mine frugttræer sidste år. Åd stort set alle topskud og satte træet tilbage... Så larver er der ikke længere i min have - i år plages jeg så af bladlus i stor, stor stil :-(
Skrevet af: Kim Sørensen, 8. august 2010 kl. 17.14
Jeg har godt nok nogle sommerfuglebuske, men har også 2 æbletræer ved siden af... så ville gerne begge dele.
Ville bare mere sikre mig at mine nødder (hehe) ikke tager skade...
mvh
Kim Sørensen
Ps: tak for de hurtige svar
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.
Her er du: Forsiden > Forum > Skadedyr og plantesygdomme > Lavre på Nøddebusk