Skrevet af: Þórhildur Önnudóttir, 30. januar 2025 kl. 10.36
Hej, jeg har et hængende hjertetræ (Cercidiphyllum japonicum 'Pendula') i min have, placeret tæt på vores terrasse. Jeg vil gerne have det skåret til således at det ikke står så meget udover terrassen og bliver i vejen. Hvad er den bedste måde at gribe det an på?
Det er blevet skåret et par gange i toppen, ved stammen og i enderne. Jeg har læst mange steder at man skal helst ikke beskære hængende hjertetræer før de er fuldtvokset, hvilket kan tage mange år. Da det var i haven da vi købte ved vi ikke hvor gammelt det er, men vi kan heller ikke lade det vokse for meget da det ellers kommer til fylde og gå ud over terrassen. Bliver vi evt. nød til at rykke det til en anden placering i haven og er det overhovedt muligt uden at ødelægge det?
På forhånd tak og mange hilsner,
Thorhildur
Skrevet af: Søren Duun, 30. januar 2025 kl. 19.43
Hej Þórhildur
Du har hel ret i at hjertetræet skal man være varsom med at beskære eller helst ikke beskæres. Vælger man at beskære,så er det lige hvordan. Her vil jeg sende dig på biblioteket og bl.a. kigge i de beskærings bøger ,der findes her. Forlaget turbine har lave en fremragende bog om samme emne.
Du skal desuden have det i tankerne at hjertetræet gror langsom og derfor må man ikke bare beskære løs. Det vil tage år før træet bliver pænt igen . Derfor anbefaler man helst ikke at beskære træet.
Jeg vil gætte på at dit træ er ca 25-30 år gammel og derfor ikke kan flyttes uden problemer til følge . Her er Rodnettet for svag....
Skrevet af: Ingeborg Hansen, 14. februar 2025 kl. 10.24
Jeg har med succes beskåret mine 30 og 10 år gamle opretstående hjertetræer. Jeg har skåret både 10 cm tykke og mindre grene af. Der dannes pæn krave omkring såret.
Skrevet af: Søren Duun, 15. februar 2025 kl. 21.31
Hej Ingeborg.
Måske var jeg lidt over forsigtig da jeg hævdet at man helst ikke skal skære alt for meget i hjertetræet, da den vækst er langsomt.
Men en god regel når man snakker beskæring er at gå langsom til værks, så man ikke får skåret af som man så fortryder bag efter. Med andre ord det man har skåret af kan ikke påsættes på træet bagefter ... Og man kan altid tage mere af, hvis man mener at det er tilfældet. Jeg håber derfor at Þórhildur sætter sig lidt ind i at beskærer hjertetræet, så det bliver pænt .
Skrevet af: Ingeborg Hansen, 15. februar 2025 kl. 22.03
Som det fremgår af billedet har jeg skåret ret så tykke grene af mit hjertetræ. Ikke bare det på billedet synlige sår, men også to større grene nedenfor. Ved beskæringen mistede jeg de grene, hvor mine fuglefoderhuse , derfor en pind på tværs. Det er en af de afsavede grene.
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.