Skrevet af: Anne Mette S.P., 20. juli 2016 kl. 23.03
Hej,
Vi har en rækkehushave, der egentlig bare er et rektangulært bed på ca. 20 m2 langs en terrasse på samme størrelse.
Jeg faldt for en Salix int. 'Hakuro Nishiki", men så læser jeg, at pilerødder forårsager mange problemer.
Gælder det også den her Japanske type?
Den er ca. 1 m. høj lige nu...
Kh
Anne Mette
Skrevet af: Anne Mette S.P., 21. juli 2016 kl. 10.58
Jeg vrøvler.
Haven/bedet er 55 m2
Skrevet af: Boi Jensen, 21. juli 2016 kl. 13.14
Hej Anne Mette
De første mange år vil du ikke få problemer med den, men den er jo podet på en anden form for pil, som heller ikke er særligt kraftigt voksende. Kraftigt voksende pil vil måske trænge ind i rør, hvis de vokser ovenpå disse og det er nok det, du har hørt om.
Skrevet af: Anne Mette S.P., 21. juli 2016 kl. 15.17
Juhuuu!
Tak..
Skrevet af: Ingeborg Hansen, 21. juli 2016 kl. 23.05
Hej Anne Mette
Jeg har også sådan en stammet pil. Jeg plantede min for 2 år siden og jeg har studset dets krone hvert år inden løvspring, den må gerne
beholde den størrelse, den har nu. De hvide/rosa grenspidser ser rigtig flotte ud med grøn baggrund. Rødderne vil jeg heller ikke være bange for.
Ingeborg
Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.