Forum

Lille hængepil – til selvopgravning

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Maj P, 15. marts 2010 kl. 23.27

Hængepil kan hentes gratis af dén, der selv vil grave den op...

Den bor pt. i Hørsholm.

1 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Brian Jensen, 16. marts 2010 kl. 1.07

chancen for den overlever en flytning er maget lav da sårdan en har en kæmpe vandbehov ud i alle de grene

jeg har set flere ex på nogle flytninger hvor det ikke kan lade sig gøre både hvor man stikker omkring den inden flytning

2 af 2 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Søren S Duun, 17. marts 2010 kl. 17.58

Hvis den skal flyttes er det en god ide med at tage en stor del af toppen af og så prøve at få så meget rod med som muligt .
Selvom den bliver udtyndet vil den meget hurtig vokse til igen . Jeg er mere bekymret over om der kommer nok rødder, med, når den graves op .

Ofte er de ikke så dyre og jeg vil nok hellere kassere den gamle og sætte en ny (helst ikke sammen sted) .
Både Jem og Fix og Silvan plejer at have dem er deres forårsudsalg .

Nyt svar til emnet »Lille hængepil – til selvopgravning«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Frø- og plantebytte > Lille hængepil – til selvopgravning

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider