Forum

Vandtønde i jorden.

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Linnea Larsen, 26. marts 2011 kl. 19.04

Hej.
Jeg vil gerne have regntønder gravet ned i jorden, men er i tvivl om om de "alm" grønne regntønder er stærke nok til at jeg kan grave dem ned. Har nogen herinde erfaringer med at grave deres regntønde ned?
Mvh
Linnea

1 af 1 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Mogens; E., 26. marts 2011 kl. 20.42

Du kan godt grave den halvt ned i jorden. De er fremstillet af et forholdsvis tyndt materiale som nok vil blive trykket ind i den øverste del af tønden hvis den kommer helt ned i jorden De fleste renser deres regnvandstønde en gang om året. Du kan godt grave den ned, men når vandet er fyldt med alger, jord og snask fra taget skal tønden tages op og renses, så er det lidt kompliceret. Hvis det er for at skjule tønden, kan du plante feks. et par potentilla rundt om den, de bliver hurtigt næsten lige så høje som beholderen.

Nyt svar til emnet »Vandtønde i jorden.«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Vandtønde i jorden.

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider