Forum

Link til storkereden i Smedager

  Skriv nyt svar | Rapportér

Skrevet af: Ingeborg Hansen, 7. juni 2019 kl. 8.51

Jeg har fulgt TV-Syds web kamera ved storkereden i Smedager fra storkenes ankomst. I dag er ungerne godt 3 uger gamle. Vådområdet er genetableret efter at det tabte vandet og ungerne trives godt. Man kan se dem vokse dag for dag. Jeg venter spændt på at det sidste af de to æg bliver smidt ud af reden. Oprindelig var der 3 unger og ialt fem æg. Den ene unge døde af kulde for 14 dage siden.
www.tvsyd.dk/natur
Ingeborg

1 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Vibeke Dyrst, 7. juni 2019 kl. 17.23

Dejligt at se :-)

2 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Tine Horsum, 7. juni 2019 kl. 21.55

Sidste år havde de 4- og det mindste lille skravl døde. Der havde også 6 æg.
Det var lidt synd for den bette, jeg kunne sagtens se, at den ikke ville klare sig. Men det var svært at se på...

Til gengæld i år bemærkede jeg, at der var en masse småfule under/ved redens sider, da storkende rugede. Rugede de også? Eller pillede de bare insekter/kviste ud? Havde de reder i reden?

Jeg kunne desværre ikke se, hvilken slags småfugle, det var?

Vi følger dem på vores antenne-tv TVSyd+.

3 af 3 Skriv nyt svar | Link | Rapportér

Skrevet af: Ingeborg Hansen, 7. juni 2019 kl. 22.29

Jeg tror faktisk at småfugle (spurve) bebor underetagen af storkereden.
Ingeborg

Nyt svar til emnet »Link til storkereden i Smedager«

Du skal være logget ind som bruger, før du kan deltage i forummet på Havenyt.dk. Er du ikke allerede oprettet som bruger, kan du oprette dig som bruger her.

Brugernavn (e-mail-adresse):

Her er du: Forsiden > Forum > Fri debat > Link til storkereden i Smedager

Søg:

Støt Havenyt.dk

Til forsiden…

Besøg Landsforeningen Praktisk Økologis hjemmesider